Dbaj o oczy

Dbamy o ciało stosując kremy i balsamy, bo dobrze wiemy, że nasze oczy potrzebują nawilżenia. Kobiety, by podkreślić piękno swoich oczu malują powieki i tuszują rzęsy. Oczom potrzebna jest jednak inna pielęgnacja. Przede wszystkim, by oczy były zdrowe musimy pamiętać o kilku zasadach. Najważniejsza z nich to nie przemęczanie oczu. Jeśli nasza praca wiąże się z komputerami to powinniśmy robić co pół godziny króciutkie przerwy, w trakcie których będziemy mogli zamknąć oczy lub pomrugać. O tej zasadzie powinny też pamiętać osoby korzystające ze smartfonów, telewizorów czy jakiś urządzeń mobilnych.

picture of beautiful woman pointing to eye

Noszący soczewki muszą pamiętać o regularnych zmianach i odświeżaniu soczewek. W upalne dni konieczne jest, by chronić oczy przed słońcem. Ważne jest, by kontrolować narząd wzroku u okulisty, czyli specjalisty od chorób oczu. Jego gabinet powinniśmy odwiedzać minimum raz w roku. Oczom możemy pomóc przez stosowanie kropli do oczu. Na rynku farmaceutycznym jest cała gama preparatów do oczu. To jakie krople używamy powinno zależeć od naszego problemu i zaleceń lekarskich. Do wyboru mamy środki nawilżające, oczyszczające, leki na zaćmę lub jaskrę czy sztuczne łzy. Najczęściej wykorzystywanymi kroplami do oczu są sztuczne łzy. Te preparaty wykorzystywane są w leczeniu zespołu suchego oka, albo prewencyjnie stosują osoby które dużo czasu spędzają przed monitorem. Wiele osób obawia się, że stosowanie sztucznych łez wstrzyma naturalny proces produkcji łez. Lekarze jednak uspokajają, sztuczne łzy nie eliminują normalnych łez, a jedynie wspomagają produkcję prawidłowego filmu łzowego. Aby lek był skuteczny musi być prawidłowo podany.

oczy6

Przed zakropieniem oczu należy dokładnie umyć ręce. Następnie odchylamy głowę i dolną powiekę, spoglądamy w górę. Później do worka spojówkowego wkrapiamy odpowiednią liczbę kropel. Można zacisnąć nasadę nosa, by zatamować przepływ leków do nosa i dalej do układu pokarmowego. Po około minucie można otworzyć oczy i powrócić do wykonywanych czynności. Przyjmując wiele różnych kropli trzeba zwrócić uwagę czy można je ze sobą łączyć. Niektóre krople zawierają substancje aktywne, które w kontakcie z innymi lekami mogą wywołać wiele niekorzystnych efektów ubocznych. Dlatego też takie przypadki należy konsultować z okulistą. Warto zwrócić uwagę na skład kropli do oczu. Wiele z nich zawiera bowiem konserwanty, a te nie tylko utrzymują jałowość preparatu, ale również mogą powodować uszkodzenia rogówki. Jak widać codzienna troska o oczy nie musi być trudna i wymagająca.